Jan Horský ze Sedlišť, ruský legionář

 

   Na této stránce naleznete opisy dokumentů, které jsem před časem objevil ve vojenském kufru, který patřil mému dědovi Janu Horskému. Sepisoval je za svého působení v československých legiích v Rusku u 5. pražského střeleckého pluku T. G. Masaryka. Děda se narodil v roce 1886 v rodině rolníka Jana Horského v Jiříkově u Litomyšle. Byl nadšeným Sokolem, cvičil gymnastiku, účastnil se všesokolských sletů, na což byl náležitě hrdý. I na svoji účast v legiích vzpomínal s vědomím, že stál na té správné straně. Zemřel v roce 1975 den po svých 89. narozeninách.

 


   Malá vsuvka o českoslovenkých legiích:

   Od začátku války se projevoval odpor českých vojáků k Rakousku-Uhersku i tím, že někteří přebíhali k nepříteli na stranu Dohody. Z těchto přeběhlíků, ze zajatců a krajanů žijících v zahraničí se začaly postupně utvářet nové jednotky našeho zahraničního vojska - československé legie. Vznikaly na francouzské, italské a hlavně ruské frontě. Do vnitřních poměrů ruské říše původně nechtěli legionáři zasahovat, ale situace se vyvinula jinak a docházelo zde k prudkým střetům s bolševickými vojsky. Legie přispívaly k růstu českého sebevědomí, byly konkrétním výrazem touhy po samostatnosti a ochoty se pro ni obětovat.


 

   Ručně psané poznámky a deníky jsem přepisoval bez úprav textu, v minimální míře byly opravovány pouze některé odlišnosti od současných pravopisných pravidel, které by mohly působit na dnešního čtenáře rušivě. Snažil jsem se tím zachovat zápisky co nejvíce v původní podobě, abych z nich nesetřel to nejcennější: útržky myšlenek obyčejného zedníka z malé vesnice u Litomyšle, kterého hrůzná válka odvála tisíce kilometrů od svých blízkých.

 

Kontakt

jan.horsky@tiscali.cz

725 092 499

Vyhledávání

Pokud Vám nebude vyhovovat velikost písma na těchto stránkách, neváhejte použít Ctrl + (případně Ctrl -). Alespoň v prohlížeči Mozilla Firefox to tak funguje. :-)

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode