Na této stránce naleznete opisy dokumentů, které jsem před časem objevil ve vojenském kufru, který patřil mému dědovi Janu Horskému. Sepisoval je za svého působení v československých legiích v Rusku u 5. pražského střeleckého pluku T. G. Masaryka. Děda se narodil v roce 1886 v rodině rolníka Jana Horského v Jiříkově u Litomyšle. Byl nadšeným Sokolem, cvičil gymnastiku, účastnil se všesokolských sletů, na což byl náležitě hrdý. I na svoji účast v legiích vzpomínal s vědomím, že stál na té správné straně. Zemřel v roce 1975 den po svých 89. narozeninách.
Malá vsuvka o českoslovenkých legiích:
Od začátku války se projevoval odpor českých vojáků k Rakousku-Uhersku i tím, že někteří přebíhali k nepříteli na stranu Dohody. Z těchto přeběhlíků, ze zajatců a krajanů žijících v zahraničí se začaly postupně utvářet nové jednotky našeho zahraničního vojska - československé legie. Vznikaly na francouzské, italské a hlavně ruské frontě. Do vnitřních poměrů ruské říše původně nechtěli legionáři zasahovat, ale situace se vyvinula jinak a docházelo zde k prudkým střetům s bolševickými vojsky. Legie přispívaly k růstu českého sebevědomí, byly konkrétním výrazem touhy po samostatnosti a ochoty se pro ni obětovat.
Ručně psané poznámky a deníky jsem přepisoval bez úprav textu, v minimální míře byly opravovány pouze některé odlišnosti od současných pravopisných pravidel, které by mohly působit na dnešního čtenáře rušivě. Snažil jsem se tím zachovat zápisky co nejvíce v původní podobě, abych z nich nesetřel to nejcennější: útržky myšlenek obyčejného zedníka z malé vesnice u Litomyšle, kterého hrůzná válka odvála tisíce kilometrů od svých blízkých.