Původ a vznik příjmení Horský

 

   Když jsem se dříve zamýšlel nad vznikem našeho příjmení, nenapadlo mne zprvu jiné vysvětlení než takové, že to bude asi stejné jako například s Nováky, Horáky, apod. Když totiž někdo nový přišel do vesnice, byl z něho Novák, Nový atd. Když byl někdo "z horního konce", byl to prostě Horák. A podle stejné logiky by tedy Horský měl být asi ten, kdo bydlel nahoře, na horním konci, na kopci, atp...

   Potom se mi ale dostal do ruky dokument "Vyvázání Jana Horského z kutnohorského poddanství" z roku 1645 (také zde o něm bude řeč) a začal jsem na vznik našeho příjmení nahlížet trochu jiným pohledem. Nemohlo by to být třeba tak, že se uvedenému Janovi v jeho novém působišti, v Litomyšli, začalo říkat "Kutnohorský", později zkráceně "Horský" právě podle názvu místa, odkud pocházel? Z Hory, v tomto případě z Kutné Hory? Tomuto výkladu by mohl nasvědčovat i neobvykle četný výskyt uměleckých pseudonymů v současnosti i nedávné minulosti, které evidentně vznikly podobným způsobem. Vždyť např. i Josef Kajetán Tyl používal jako student pseudonym Horský, bezpochyby také podle svého rodiště Kutné Hory!

   Takže, drazí příbuzní a jmenovci, vypadá to, že pravděpodobně máme svá "hnízda" v Hoře Kutné, Světlé, Krásné, Černé, Červené, Zelené, Ostré, Kamenné, Andělské, Mariánské ...!

Kontakt

jan.horsky@tiscali.cz

725 092 499

Vyhledávání

Pokud Vám nebude vyhovovat velikost písma na těchto stránkách, neváhejte použít Ctrl + (případně Ctrl -). Alespoň v prohlížeči Mozilla Firefox to tak funguje. :-)

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode