Na počátku pátrání byla kronika...

 

 Paměti rodu Horských z Litomyšle   V roce 2001 jsem měl poprvé možnost krátce nahlédnout do zapůjčených Pamětí rodu Horských z Litomyšle. V »Pamětech« byl uveden rodokmen Horských z Litomyšle a popsány životní osudy »dědečka« Mikuláše Horského a rodin jeho potomků. Vzhledem k tomu, že můj děda Jan Horský pocházel z Jiříkova, což je jen několik kilometrů právě od Litomyšle, ihned po letmém prohlédnutí »Pamětí« se mi vynořila první otázka, na kterou jsem začal hledat odpověď:

»Jsem příbuzný s příslušníky rodu Horských z Litomyšle, jejichž osudy jsou zde tak poutavě vylíčeny?«

A následovaly otázky další a další:

»Jaké jsou asi osudy potomků Jana Horského z Kutné Hory, o kterém se lze dočíst v pozoruhodném dokumentu z roku 1645?«

...

»Bylo by možné získat nějaké bližší informace o rodech Horských z Grünfeldu a Horských z Wasserštejna, které se před staletími, jak psáno, "domohly erbů"?«

...

»Jak vůbec vzniklo příjmení Horský?«

...

»Kolik je vlastně v Čechách i jinde po světě roztroušených Horských?«

...

»Z kolika rodů mohou všichni pocházet?«

 

   Dočetl jsem »Paměti« a usilovně jsem se pustil do dalšího studování záznamů o předcích mého dědy. Jaká byla moje radost, když jsem se z jednoho dokumentu dozvěděl, že se můj pra- pra- pradědeček František Horský nejspíš narodil na Zahájí č. 22! Ale v »Pamětech« je přece uvedeno, že právě z tohoto domu pocházela manželka »dědečka« Mikuláše Horského, Františka Terezie Horská! V tu chvíli jsem začal pohlížet na osoby z »Pamětí« jako na osoby mi velice blízké.

   První otázka je tedy, zdá se, objasněna, zbývá ještě nalézt odpovědi na všechny ostatní...

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode